Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Sierpnica gm. Głuszyca

ul. Zielone Wzgórze 61

tel. +48 785 937 420

Dom gościnny

WRÓBLICZÓWKA

SIERPNICA – tu jesteśmy

Szlaków jest tu bardzo wiele, więc trudno polecić zaledwie kilka. Na pewno warto zacząć od wycieczek najbliżej Wróbliczówki.

  • Kilometr na północ, za lasem trafiamy na Główny Szlak Sudecki - czerwony. To piękna, łatwa trasa z cudnymi widokami na łąki. Dochodzimy do Rzeczki i wracamy przez Sierpnicę. Koniecznie!
  • Z Sierpnicy za kościołem, żółtym, potem czarnym szlakiem do Harendy, gdzie jest mini zoo i stawy kąpielowe. Potem polecamy marsz w górę ul. Kasprowicza do kultowej Oberży PRL w Sokolcu na solidny obiad. Wracamy na skróty zielonym/żółtym szlakiem.
  • Z Bartnicy niebieskim/zielonym do Czech. W uroczych Janovičkach na lokalne piwo Opat, knedliki lub smažený sýr i z powrotem.

 

Najpopularniejsze trasy dalej:

 

Więcej na:

https://mynaszlaku.pl - blog podróżniczy

Znakomita pomoc w planowaniu wycieczek: mapa-turystyczna.pl

Jest mnóstwo powodów,
żeby tu przyjechać i pozwiedzać.

SZLAKI TURYSTYCZNE W GÓRACH

Większość z nich opisaliśmy w autorskim, obszernym przewodniku, który będzie dostępny
dla naszych gości na miejscu.
Tu, na stronie prezentujemy tylko kilka, naszym zdaniem najważniejszych. Pogrupowaliśmy je tematycznie.

KOMPLEKS POHITLEROWSKI RIESE

Zamek Grodno – Zagórze Śl.

Gotycki zamek na szczycie góry Choina. Warownia ma aż 700-letnią ciekawą historię zaczynającą się od czasów Piastów Śląskich, po okres II wojny światowej. Przed zamkiem stoi ciekawostka przyrodniczo-architektoniczna – jedyna w Polsce ceglana proteza drzewa – 500-letniej lipy sądowej. Z wieży zamkowej widok na pobliskie jezioro.

zamekgrodno.pl

 

Jezioro Bystrzyckie i zabytkowa tama

Niezwykłe, górskie jezioro zaporowe z początku XX w. o długości ok. 3 km z malowniczym brzegiem i turystyczną infrastrukturą. Jezioro wieńczy imponujący zabytek techniki –  wysoka na 44 m, długa na 230 m i o grubości u podstawy 29 m zapora z gnejsowych bloków.

 

Zamek Książ

Absolutna perła Dolnego Śląska! Związany z rodziną Hochbegów i słynną księżną Daisy. Imponujący wielkością i urodą, zwłaszcza tarasów ogrodowych. Wokół zamku jedna z piękniejszych tras turystycznych regionu prowadząca od starego Książa do ruin zamku Cisy. Tuż przy zamku stajnia ogierów. W pobliżu zabytkowa Oranżeria. Tam TRZEBA być.

www.ksiaz.walbrzych.pl

 

Pałac Jedlinka

Kompleks turystyczny w pobliskiej Jedlince: pałac udostępniony do zwiedzania, pizzeria, browar, restauracja, hotel, hostel, alpaki i lamy, escape room, replika samolotu Czerwonego Barona.

www.jedlinka.pl

ZAMKI I PAŁACE

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój

Przepiękne uzdrowisko słynne z leczenia wodami mineralnymi z zachwycającą pijalnią wód z halą spacerową. W tym samy kompleksie znajduje się neorokokowy teatr zdrojowy. Park uzdrowiskowy (150 ha) i mniejszy Park Szwedzki oferują relaks i prawdziwe osobliwości dendrologiczne. Architektura hoteli, lecznic, kawiarni czy romantycznej Wieży Anny zachwycają.Na deser, obiad do Bohemy lub al. Spacerową do Szwajcarki.

szczawnozdroj.pl

 

Uzdrowisko Sokołowsko

W XIX w. w Sokołowsku zostało otwarte pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla gruźlików. Zyskało miano „śląskiego Davos”, chociaż to Davos powinno nazywać się „szwajcarskim Sokołowskiem”, ponieważ Sokołowsko było pierwsze. Atmosfera i architektura tego sanatorium zachwyca, choć lata świetności ma za sobą. W parku jest ukryta maleńka, działająca cerkiew – jedyną w Sudetach. Historię tej uroczej wsi kreowali: benedyktyni z Broumova, Hochbergowie, dr. Brehmer, prof. Sokołowski, dr. Domin. Odbił tu też swoje piętno Krzysztof Kieślowski. Na jego cześć odbywa się tu festiwal filmowy.

www.sokolowsko.org

 

Uzdrowisko Jedlina-Zdrój

Dla zdrowotności: Szczawno i Jedlina

UZDROWISKA

BENEDYKTYNI I CYSTERSI

Klasztor pobenedyktyński w Broumovie – Czechy

Z Broumovem kojarzą się: mumie, całun, manuskrypty, ogrody, piwo Opat, czeska kuchnia

www.klasterbroumov.cz

 

Opactwo pocysterskie w Krzeszowie

Kompleks najwyższej światowej klasy zabytków, którego początki sięgają XIII wieku. Opactwo nazywane „europejską perłą baroku”.

opactwo.eu

 

Domy tkaczy w Chełmsku Ślaskim

Bezpośrednio związane z Cystersami z Krzeszowa... Rząd 12 (jak 12 apostołów) domów producentów lnu z XVIII w. to jedyny tego typu zabytek w Europie! Skansen - muzeum, sklepik i kawiarnia, gdzie można zjeść najlepsze na świecie ciacho "bombę apostołów".

więcej o Domach Tkaczy

Kompleks „Riese” już o wielu lat rozpala umysły poszukiwaczy przygód i badaczy historii. W sumie jest 7 sztolni. Do zwiedzania są udostępnione 3:

 

Podziemne Miasto Osówka

Z Wróbliczówki do Osówki jest zaledwie 500 m. Żeby zobaczyć skalę kompleksu Riese, trzeba tam być! Do wyboru są trasy:
• historyczna ok.1 godz.;
• trasa ekstremalna, ok.1,5 godz.:
• dla grup: edukacyjna
• trasa „Ekspedycja Riese”, ok. 3 godz.
W pobliżu wejścia do podziemi są pozostałości naziemnych budowli tego obiektu tzw. kasyno i siłownia. Intrygujące obiekty. Czytaj więcej: www.osowka.pl

 

Sztolnie Walimskie – kompleks „Rzeczka”

Kolejne ciekawe podziemia. Wejście między Walimiem a Rzeczką. Od nas 5 km. Czytaj więcej: sztolnie.pl

 

Sztolnie „Włodarz” w Jugowicach

Warto też zwiedzić sztolnie Włodarz. Od nas 7,5 km. Czytaj więcej: wlodarz.pl

 

Muzeum „Włodarz” w Ludwikowice

A tam słynna muchołapka. Od nas 11 km. Powiązane z Włodarzem - można kupić tańszy bilet pakietowy do 2 miejsc.

 

Do zwiedzania sztolni trzeba się ciepło ubrać, w podziemiach panuje stała temperatura ok. 6-8°C. Nie ma możliwości wejścia z dziećmi poniżej trzeciego roku życia i psami.

Nasza wieś słynie głównie z Osówki i obiektów naziemnych z kompleksu Riese - kasyna i siłowni, ale ma dużo więcej do zaoferowania. Koniecznie trzeba odwiedzić:

  • stary, drewniany kościółek z kamienną wieżą;
  • odnaleźć zaginiony cmentarz ewangelicki;
  • odnaleźć miejsce dawnego kultu cudownego buka przy czerwonym szlaku (Główny Szlak Sudecki przecinający drogę do Walimia),
  • odwiedzić Niedźwiedzi Zakątek (choć nie ma u nas niedźwiedzi, bywają wilki)
  • pójść do Pani Romy na wyśmienity obiad;
  • zażyć kąpieli magnezowej w Hacie Miranda,
  • posiedzieć nad wodą przy stawach nad Bacówką.

 

Sierpnica (dawna nazwa Rudolfswaldau, czyli las Rudolfa) to stara wieś z bardzo burzliwą i dramatyczną historią. Targana wojnami religijnymi, najazdami, epidemiami, nazistowskimi zbrodniami a wszystko to w otulinie przepięknej przyrody. To tu, na skraju cywilizacji są przepiękne widoki na łagodne góry, to tu we wrześniu odbywają się rykowiska jeleni a w kwietniu nadają na łąkach derkacze.

W XVIII w. Sierpnica brała udział w rozwoju tkactwa, tak znaczącego dla regionu. Żyło tu kilku tkaczy, o czym świadczy specyficzna drewniana konstrukcja zrębowa kilku domów. Z zabytków zachowały się: budynek starej szkoły (obecnie mieszkania i świetlica wiejska), remiza strażacka, karczma przy przystanku autobusowym. Niestety wszystko w opłakanym stanie.